menusearch
salmanhashemi.ir

سید سلمان هاشمی امام جمعه شهرک طالقانی : ضروری است در شرایط امروز جامعه، ازدواج آسان را تبلیغ کنیم/مردم شهرک طالقانی منتظر تسریع در اجرا و آماده سازی اراضی ده هکتاری، توسط هلدینگ خلیج فارس هستند

جستجو
۱۴۰۱/۴/۱۰ جمعه
(0)
(0)
سید سلمان هاشمی امام جمعه شهرک طالقانی : ضروری است در شرایط امروز جامعه، ازدواج آسان را تبلیغ کنیم/مردم شهرک طالقانی منتظر تسریع در اجرا و آماده سازی اراضی ده هکتاری، توسط هلدینگ خلیج فارس هستند
سید سلمان هاشمی امام جمعه شهرک طالقانی : ضروری است در شرایط امروز جامعه، ازدواج آسان را تبلیغ کنیم/مردم شهرک طالقانی منتظر تسریع در اجرا و آماده سازی اراضی ده هکتاری، توسط هلدینگ خلیج فارس هستند

به گزارش روابط عمومی نهاد امامت جمعه شهرک طالقانی؛سید سلمان هاشمی امام جمعه ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته با تبریک و گرامیداشت یکم ذیحجه سالروز ازدواج حضرت امیرالمومنین علیه السلام وحضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها عنوان کرد: تدین و دینداری يکي از ملاک‌ هاي اصلي انتخاب همسر از نظر اسلام تديّن و دينداری است. همسر متديّن و مؤمن، حامي و تقويت کننده ايمان انسان است و حداقل آن است که اگر از همسرخود ناراضي شد، چون خدا را ناظر بر اعمال خود مي‌داند همسرش را مورد ظلم قرار نمي‌دهد.

 

وی افزود: از دیگر ملاک ها اخلاق شايسته است که در روايات اسلامي براي گزينش همسر شايسته به اخلاق او تکيه شده است. اخلاق هر کس تأثير مستقيم بر زندگي او دارد و اين تأثير در محيط خانواده محسوس تر و نقش آفرين ‌تر است، زيرا مسائل عاطفي در خانواده بر مسائل ديگر غلبه دارد و محيط خانواده بيشتر بر مبناي خصوصيات اخلاقي اعضاي آن شکل مي‌گيرد، بنابر اين، مي ‌توان گفت که پس از مسأله‌ دينداري، اخلاق پسنديده از جمله عوامل خوشبختي زن و شوهر است و نقش تعيين کننده ‌اي در زندگي مشترک آن دو ايفا مي‌کند، در روايات اسلامي روي اين معيار در گزينش همسر تأکيد شده است.

 

هاشمی ادامه داد: توجه به شرافت و اصالت خانوادگي همسر و محيط تربيتي او، يکي ديگر از معيارهاي گزينش همسر شايسته است، اسلام به دختران و پسراني که در صدد ازدواج هستند، توصيه کرده است که درباره شرافت و فضيلت خانوادگي همسران آينده خود تحقيق لازم و کافي کنند و تا حد امکان با خانواده‌ هاي شريف، بزرگوار و آبرومند پيوند خويشاوندي برقرار نمايند. تقوا نیز از جمله ملاک های مهم انتخاب همسر است.

 

امام جمعه شهرک طالقانی تاکید کرد: ضروری است در شرایط امروز جامعه و تحکیم بنیان خانواده، ازدواج آسان را ترویج و تبلیغ کنیم و راه ازدواج را برای جوانان هموار کنیم چرا که یکی از دلایل بسیار مهم عدم ازدواج امروزه جوانان و عدم رغبت آنان برای ازدواج به دلیل تن دادن به هزینه‌ های بالای عقد و عروسی است در این شرایط که جوانان توانایی پرداخت هزینه‌ های بالا و زیاد برای شروع زندگیشان را ندارند برگزاری مراسم ازدواج به صورت طرح ازدواج آسان و بدون تجملات غیرضروری میتواند برای شروع زندگی زوجین بسیار مناسب و مثمر ثمر باشد.‌در زمینه طرح ازدواج آسان موسسات خیریه بسیار زیادی مشغول به کار شده اند که جا دارد تشکر ویژه ای از بنیاد احسان داشته باشیم که در امر ترویج ازدواج آسان تاکنون کمک های شایانی انجام دادند.

سید سلمان هاشمی با تسلیت فرارسیدن هفتم ذیحجه سالروز شهادت امام محمد باقر علیه السلام؛بیان کرد: یکی از نکاتی که در مورد دانش آن حضرت (سید فقهای حجاز) ذکر می‌شود، شیخ طوسى بزرگترین عالم شیعى در قرن پنجم، تعداد شاگردان برجسته آن حضرت را ۴۶۶ تن برشمرده است. ایشان در زمینه مسائل فقهى، مرجع عام علماى حجاز بود، بسیارى از فقهاى بزرگ اهل سنت در نزد ایشان به مانند دانش آموزى، کسب علم مى کردند.

وی افزود: شهرت ایشان در حجاز آن گونه پیچیده بود که ایشان را سید فقهاى حجاز (بزرگ فقیهان منطقه حجاز) مى خواندند که در این باره یکى از علماى بزرگ اهل سنت به نام ذهبى درباره ایشان مى نویسد: «امام باقر(علیه السلام) از کسانى بود که علم ،عمل، آقایى، شرافت، وثاقت و متانت را با هم جمع کرده بود و براى خلافت، شایستگى داشت.»

 

امام جمعه شهرک طالقانی ادامه داد: امام محمد باقر علیه السلام به مردم یاد دادند که نباید نگاه به دین نگاه تک بُعدی باشد، متأسفانه برخی ها نگاهشان به دین تک بُعدی است. لذا در خطابی که امام باقر عليه السلام به مردى که عرض کرد: “من در کار عبادت ضعيف هستم و کم روزه مى گيرم اما اميدوارم [و سعى مى کنم] که جز حلال نخورم فرمود : چه کوشش و عبادتى بهتر از عفّت شکم و شرمگاه است؟ و اینگونه می‌بینیم که نگاه امام در مقوله عبادت و دینداری تک بعدی نیست.

 

وی عنوان کرد: در روایات اهل بیت علیهم السلام آمده است که ملاک دینداری و عبادت، کثرت و زیادی به جا آوردن نماز و روزه نیست، این ها عادت ما شده است که اگر انجام ندهیم وحشت می‌کنیم، اگر چه اسلام به اینها سفارش کرده اما ملاک تدیّن نیستند، از نظر اسلام مؤمن حقیقی کسی است که خدا ترس ،اهل نماز توأم با انفاق و توکل باشد، امانت دار خوبی باشد، در امانت خیانت نمی‌کند.از خداوند شرم و حیا دارد، صداقت و راستگویی سر لوحه کار خود است. اینها ملاک دینداری است، از اهل بیت علیهم السلام درس دینداری یاد گرفتن و عمل کردن، باعث سعادت دنیا و آخرت ما خواهد شد.

 

خطیب نماز جمعه شهرک طالقانی با تاکید بر لزوم توجه مسئولین به مردم حاشیه نشین شهرک طالقانی؛خاطرنشان کرد: مردم حاشیه نشین شهرک طالقانی نیازمند توجه جدی شورای تامین شهرستان در جهت رفع معضل آب شرب و برق می‌هستند و همچنان منتظر تسریع در اجرا و آماده سازی ده هکتار از اراضی خود، توسط هلدینگ خلیج فارس هستند.

 

سید سلمان هاشمی در پایان با انتقاد از وضعیت برخی تالارهای پذیرایی در شب های شهادت؛متذکر شد: متأسفانه با خبر شدیم که در یکی از تالارهای ماهشهر و آن هم در شب شهادت امام جواد الأئمه علیه السلام جشن عروسی به پا شده که دل مردم شهیدپرور و ولایتمدار بندر ماهشهر را به درد آورده است، به متولیان جشن های عروسی این نکته را یادآور می‌شویم که نوبت دادن و برگزاری جشن در شب های شهادت معصومین علیهم السلام کار پسندیده ای نیست و بدانید که درآمدی که از این جشن نصیبتان می‌شود، خیر و برکت ندارد و ضروری است نکته ای را به مسئولین مربوطه گوشزد نمایم که: چرا هیچ نظارتی بر چنین تالارهایی که جشن ها و مراسم عروسی را در ایام شهادت معصومین علیهم السلام برگزار می‌کنند، نیست

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر